Ključne promene tiču se internet kupovine vezane za bezbednost i zaštitu podatke o ličnosti. Iz udruženja koja se bave zaštitiom prava potrošača ukazuju, međutim, da je nepoštovanja zakona rak rana i u osnovnoj oblasti zaštite potrošača, kao i sistema u celini.
Očigledna je ekspanzija kupovine preko interneta. Prema podacima Narodne banke Srbije, u odnosu na prošlu godinu, u drugom tromesečju 2024. onlajn kupovina povećana je za 35 odsto samo kad je reč o plaćanju karticama. Upravo je internet kupovina oblast koja će u najvećoj meri biti obuhvaćena najavljenim zakonskim izmenama, kaže predsednica Upravnog odbora Republičke unije potrošača Vesna Perinčić.
Iako je poslednjih godina povećana i informisanost i odgovornost potrošača, prevare koje se dešavaju prilikom internet kupovine pokazuju da to nije dovoljno, jer ukazuju na na lakovernost potrošača, ocenjuje Petar Bogosavljević iz Udruženja potrošača Beograda. Prema njegovim rečima, ako bi se primenjivali zakoni od vlasnika mreža, prodavaca, državnih organa do potrošača, prevare bi bile sporadične. Kada je potrošač nezaštićen onda se dešavaju anomalije i otvara se prostor za privredni kriminal, a adekvatnom zaštitom potrošača kao pojedinaca štiti se i fer konkurencija na tržištu, ističe Bogosavljević.
U okviru najvljenih izmena Zakona o zaštiti potrošača treba da se implementiraju i tri direktive Evropske unije koje, između ostalog, treba da obezbede transparentnost i pojačane mere nadzora pri određivanju cena u kupovini putem interneta, zatim usklađenosti robe sa ugovorom, kao i prava potrošača pri korišćenju navodno besplatnih onlajn usluga.